joomla templates top joomla templates template joomla

APEL O BEZPIECZNE ŻNIWA

gminachelmza.pl włącz . Opublikowano w Chełmża gminne

Rolnicy rozpoczęli zbiór jęczmienia ozimego, za kilka dni ma ruszyć także zbiór rzepaku. Żniwa to okres wzmożonych prac, którym towarzyszy wiele różnorodnych zagrożeń związanych z obsługą maszyn, transportem plonów, pracą na wysokości, a udział w tych pracach dzieci potęguje niebezpieczeństwo wykonywania pracy.

Każdego roku w czasie prac żniwnych i sianokosów na terenie kraju dochodzi do wielu wypadków przy pracy w rolnictwie. Kilka osób ginie, a kilkanaście zostaje inwalidami. W większości przypadków przyczynami tych zdarzeń są: - pośpiech, - lekceważenie zasad bezpieczeństwa pracy, - zły stan maszyn rolniczych, - dopuszczanie do prac dzieci do 15 roku życia. Aby żniwa przebiegały bezpiecznie trzeba się do nich dobrze przygotować.

Należy wcześniej sprawdzić stan techniczny maszyn używanych do prac żniwnych i sianokosów. Szczególną uwagę zwracajmy na stan osłon elementów ruchomych (przekładni i wałów napędowych). Najgroźniejszy jest brak osłon na wałach napędowych.

Dlatego koniecznym jest zakupienie osłon i założenie ich na użytkowane w gospodarstwie wały napędowe. W czasie żniw trzeba bezwzględnie pamiętać o: • zakazie przewożenia pasażerów w miejscach niebezpiecznych takich jak, przyczepy puste i załadowane słomą lub sianem.

Przewóz osób pomagających przy pracy w polu jest bezpieczny tylko w kabinie ciągnika do tego przeznaczonej lub w innych środkach transportu. • w pracach nie powinny brać udziału dzieci do 15 roku życia. Najlepiej jest je zostawić w domu pod opieką osoby dorosłej. • dzieciom nie można powierzać takich prac jak: - kierowanie ciągnikiem, - kierowanie kombajnem, - załadunku i rozładunku słomy i siana na przyczepie. • wszelkie regulacje, naprawy czy usuwanie usterek winno odbywać się przy wyłączonym napędzie maszyny. Najlepiej wyłączyć silnik w ciągniku.

Przestrzeganie podanych powyżej zasad ustrzeże pracujących w czasie żniw przed groźnymi w skutkach wypadkami przy pracy. Machalski Dionizy specjalista ds.BHP