joomla templates top joomla templates template joomla

ŚWIĘTO STRAŻAKA

gminachelmza.pl ; ( K.O.) włącz . Opublikowano w Chełmża gminne

altCo roku 4 maja w dzień Świętego Floriana, swoje święto obchodzą strażacy. W naszej gminie funkcjonuje osiem jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych w miejscowościach: Skąpe, Zelgno, Grzegorz, Świętosław, Szerokopas, Kuczwały, Kończewice ( Zakładowa OSP), Zajączkowo. Uroczyste obchody Gminnego Dnia Strażaka zaplanowane zostały na dzień 7 maja w Zelgnie.
Uroczystość zainauguruje o godz. 14.00 uroczysta msza św. w pobliskim kościele parafialnym w Dźwierznie w intencji za pomyślną służbę druhów – ochotników. Później brać strażacka dalszą część uroczystą i festynową kontynuować będzie już na terenie Centrum Tradycji i Kultury w Zelgnie. . Wcześniej, w dzień swojego święta panowie druhowie Prezes Zarządu Gminnego ZOSP Franciszek Piróg i Wiceprezes Kazimierz Gębski odwiedzili w gminie cztery szkoły: w Zelgnie, Pluskowęsach, Sławkowie i Kończewicach, wręczając laureatom tegorocznego Konkursu Plastycznego „Strażacki trud” w ramach Ogólnopolskiego Konkursu „ Młodzież zapobiega pożarom” nagrody za udział we wspomnianym konkursie. Szkoły bardzo ciepło i gościnnie przyjęły gości – Strażaków, którym w tym dniu życzono wiele dobrego w tej szlachetnej służbie na rzecz drugiego człowieka.
Trochę historii…. Od wieków ochotnicze straże pożarne skupiały grono mężczyzn, którym niegroźny był ogień i woda. Do dzisiejszego dnia one nadal funkcjonują. Do Ochotniczych Straży Pożarnych przystępuje młodzież, tworząc Młodzieżowe Drużyny Pożarnicze. I to nie tylko chłopcy. Zainteresowane pożarnictwem bywają też dziewczęta. Przynależność do straży pożarnej nakłada na jej członków stosowanie się do pewnych zasad określonych m.in. w statucie. Strażacy ochotnicy swoją pomoc niosą na zasadach swego rodzaju wolontariatu.
Poszczególne jednostki OSP otrzymują dotacje ze związku Ochotniczych Straży Pożarnych, Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, władz gminy. Pomoc tych strażaków jest nieoceniona. Zawsze można na nich liczyć. Niejednokrotnie na dźwięk syreny alarmowej niezależnie od pory dnia, święta i sytuacji, pozostawiają swoje domowe obowiązki, a czasem nawet pracę i ruszają z pomocą innym ludziom. Ponadto przechodzą szereg specjalistycznych szkoleń, dzięki którym doskonalą swoje umiejętności.