joomla templates top joomla templates template joomla

Dni Chełmży

chelmza.pl włącz . Opublikowano w Chełmża wiadomości

altTegoroczne Dni Chełmży rozpoczęły i zakończyły się dwoma mocnymi akcentami kulturalnymi. W piątek w Galerii pod Ratuszem odbyła się promocja książki Mariana Dorawy pt. „Organy Torunia i okolicznych kościołów” książka cieszyła się dużym zainteresowaniem wśród mieszkańców miasta. Jeszcze tego samego dnia na rynku odbyło się uroczyste otwarcie XXXI Dni Chełmży, którego dokonał Jerzy Czerwiński burmistrz miasta oraz Janusz Kalinowski przewodniczący rady miejskiej.

Tradycyjnie już przez miasto przeszedł barwny korowód, a sygnał do rozpoczęcia zabawy dał chełmżyński hejnał. Dalej korowód powędrował na stadion, gdzie na scenie pojawił się zespół „Toi Luzja” z Chełmży oraz orkiestra dęta stowarzyszenia „Kamerton”. Drugi dzień obchodów święta miasta również upłynął na ciekawej zabawie. Od samego rana na rynku pojawili się kolekcjonerzy, zbieracze pamiątek oraz artyści z różnych stron Polski. Nasze miasto reprezentował rzeźbiarz Kazimierz Dembowski, klub „Niteczka” oraz stowarzyszenie „Pomocna Dłoń”.

W bibliotece można było zwiedzić wiele ciekawych wystaw. W czytelni miłośnicy modelarstwa mogli zobaczyć statki, czołgi i samoloty podczas wystawy pt. „W powietrzu na wodzie i lądzie” przygotowanej przez członków modelarni „Combat”. Natomiast w Miejskiej Izbie Muzealnej nastąpiło podsumowanie akcji promowanej przez Towarzystwo Przyjaciół Chełmży pt. „Nie chowaj historii w szafie”. W tym przedsięwzięciu wzięło udział 28 osób, które przekazały lub udostępniły do biblioteki wiele ciekawych i wartościowych dokumentów oraz przedmiotów codziennego użytku.

Na stadionie, jako gwiazda wieczoru wystąpiła Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz. Z kolei na orliku odbył się II Nocny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Burmistrza. W trzecim dniu obchodów Dni Chełmży rozegrano mecze samorządowców i strażaków z Chełmży. Mecze charakteryzowały się niezwykłą zaciętością. W pierwszym pojedynku drużyna Urzędu Miasta Chełmży wygrała z piłkarzami z gminy Chełmża 6:3. W drugim spotkaniu było nieco gorzej i urzędnicy z Chełmży przegrali ze strażakami zwycięzcami całych rozgrywek 1:8. Pod ratuszem rozegrano V Turniej Gry w „Baśkę” o nagrodę wicestarosty Dariusza Mellera.

Uroczystości święta miasta zakończył koncert kwartetu smyczkowego Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej z organistą Gedyminem Grubbą, który odbył się w prastarej chełmżyńskiej katedrze.