joomla templates top joomla templates template joomla

"Kto dobrze orze - ma chleb w komorze"

powiattorunski.pl włącz . Opublikowano w Chełmża powiatowe - Toruń

alt

Doroczne wojewódzkie Święto Plonów tym razem zgromadziło rolników i mieszkańców wsi w Dobrzyniu nad Wisłą w powiecie lipnowskim. Na początek miejski stadion wypełniły dźwięki trąbek i puzonów, a po wielkim koncercie orkiestr dętych rozpoczęła się uroczysta msza święta w intencji osób pracujących na roli. Dożynkowy korowód przeszedł przez miasto na główny plac, gdzie odbyła się tradycyjna ceremonia przekazania gospodarzowi województwa bochna chleba wypieczonego z ziarna z tegorocznych zbiorów. Wyróżniający się rolnicy i pracownicy instytucji działających na rzecz rolnictwa otrzymali nagrody i odznaczenia. Po zakończeniu części oficjalnej przyszedł czas na występy, tańce i śpiewy oraz zwiedzanie dziesiątków stoisk. Powiaty, gminy, wsie, koła gospodyń wiejskich, oraz instytucje związane z wsią i rolnictwem rozstawiły namioty, w których można było skosztować regionalnych przysmaków i zasięgnąć informacji.

Powiat toruński łącząc tradycję z nowoczesnością po raz kolejny zaskoczył odwiedzających – tym razem przygotowując stoisko tematycznie związane z symbolem dożynek – chlebem. Główną atrakcją stoiska była działająca replika wiatraka ze skansenu w Toruniu, w skali 1:20. Twórca modelu, a zarazem pasjonat tradycji młynarskich – pan Stanisław Słowiński – w czasie odbywających się o każdej pełnej godzinie pokazów objaśniał zasady działania mechanizmu. Otwarty z jednej strony wiatrak ukazywał wnętrze pełne przekładni, pasów i zębatych kół, które wprawione w ruch dzięki obracającym się skrzydłom wiatraka sprawiały, że ziarno, wsypane w umieszczony na samej górze pojemnik, po chwili z szufladki na dole można było odebrać już w postaci mąki. Zainteresowani dzięki skonstruowanym przez pana Stanisława młynkom i sitkom mogli obserwować działanie miniaturowych młyńskich kamieni i dowiedzieć się mnóstwa ciekawych rzeczy o rodzajach mąki i o tym która do czego nadaje się najlepiej.

Była także wystawa ilustrująca rozwój młynarstwa począwszy od żaren, poprzez młyny wodne i wiatraki, aż po współczesne wielkie zakłady młynarskie. Przygotowana specjalnie na tę okoliczność mapa pokazywała liczbę i rozmieszczenie młynów wodnych i wiatraków na terenie powiatu jeszcze nie tak dawno, bo 80 lat temu. Dziś niestety większość z nich już nie istnieje, jednak udało nam się zdobyć archiwalne materiały, dzięki którym odwiedzający wystawę mogli podziwiać pejzaże powiatu toruńskiego urozmaicane skrzydłami wiatraków utrwalone na fotografii.
Kierując się konfucjańską zasadą „Powiedz mi - a zapomnę, pokaż mi - a zapamiętam, pozwól mi zrobić - a zrozumiem.” pracownicy Wydziału Rozwoju i Projektów Europejskich wspomagani przez ODR w Chełmży oraz Muzeum Etnograficzne w Toruniu przygotowali mnóstwo ciekawych konkursów edukacyjnych by zaangażować w zabawę wszystkich gości naszego stoiska – od najstarszych do maluchów. Gospodarze stoiska – wszyscy w białych strojach młynarzy – asystowali przedszkolakom przy kolorowaniu wiatraków i starszakom przy wyklejankach z ziaren i płatków, mierzyli długość nawlekanych na czas korali z jarzębiny i sprawdzali znajomość tradycyjnych przysłów na temat chleba. Rolnicy mogli zweryfikować i uzupełnić swoją wiedzę w specjalnym teście przygotowanym przez ODR w Chełmży, wszyscy zaś chętnie próbowali swoich sił w rozpoznawaniu rodzajów chleba. Ten konkurs przygotowała i nadzorowała w roli eksperta Piekarnia Cukiernia z Głogowa – specjalizująca się wypieku pieczywa według tradycyjnych receptur. Nagród i upominków starczyło dla wszystkich, a domowa drożdżówka i chleb ze smalcem rozeszły się niemal do ostatniego okruszka. Na scenie powiat toruński reprezentował zespół ze Skrzypkowa oraz Kapela Kamińskich z Osieka nad Wisłą. Popołudniowy koncert grupy Feel mimo deszczowej aury rozgrzał publiczność zgromadzoną pod sceną, a dożynkową zabawę uwieńczył występ zespołu Kombii.
Kolejne Dożynki Wojewódzkie odbędą się w powiecie chełmińskim już za rok. Zapraszamy!

Starostwo Powiatowe w Toruniu składa serdeczne podziękowania wszystkim osobom, firmom i instytucjom, które pomogły przy organizacji stoiska:
Muzeum Etnograficznemu w Toruniu – za zaangażowanie, pomoc merytoryczną i materiały oraz nagrody w konkursach
ODR w Chełmży – za pomoc merytoryczną, przygotowanie i przeprowadzenie konkursów dla dzieci i dorosłych
panu Stanisławowi Słowińskiemu – za wypożyczenie eksponatów z własnej kolekcji młynów i ciekawe pokazy tradycji młynarskich
Piekarni Cukierni Głogowo – za przekazanie chleba oraz pomoc merytoryczną i zaangażowanie w przygotowanie konkursu rozpoznawania rodzajów pieczywa dla gości stoiska powiatu toruńskiego
PZD – za zapewnienie transportu.