joomla templates top joomla templates template joomla

Zadzwoniły kosmicznie przy "Astro-bazie" w Złejwsi Wielkiej

powiattorunski.pl włącz . Opublikowano w Chełmża powiatowe - Toruń

altW piątkowe popołudnie przed szkołą w Złejwsi Wielkiej zaparkował niecodzienny pojazd: potężny samochód z przyczepą wypełnioną kilkoma tonami spiżu. Punktualnie o godz. 18:00 zainstalowane w przyczepie 48 dzwonów – bo to one stanowiły ciężki lecz niezwykle cenny ładunek - rozbrzmiało utworami muzyki klasycznej i popularnej w wykonaniu dwóch carillonistek.

Carillon to instrument zbudowany z wielu dzwonów o różnych rozmiarach, połączonych tak, że za pomocą specjalnej klawiatury może na nich wszystkich grać jedna osoba. W Polsce jest tylko kilka takich instrumentów, zainstalowanych najczęściej na wieżach kościelnych lub ratuszowych. Tylko cztery z nich mają status carillonów koncertowych, a tylko jeden jest mobilny i dzięki temu od paru lat możemy podziwiać jego brzmienie w czasie dorocznego festiwalu Tour de Carillon, odbywającego się w sąsiadujących ze sobą województwach pomorskim i kujawsko-pomorskim. W tym roku Festiwal odbywa się pod hasłem „Dzwony Heweliusza” z okazji rocznicy urodzin wielkiego astronoma – wykonywane przez carillonistki utwory zostały więc dobrane tak, by swą tematyką, klimatem lub choćby tytułem nawiązywały do tematyki kosmicznej, tak bliskiej tegorocznemu patronowi imprezy.

Miejsca, w których odbywają się koncerty także nie są przypadkowe – instrument w czasie tegorocznego tournee odwiedza te miejscowości, w których powstają przyszkolne miniobserwatoria astronomiczne – zwane w skrócie „Astro-bazami”. Już od września uczniowie będą mogli korzystać z 14 tego typu obiektów rozsianych po całym województwie, a jedna z takich baz powstaje właśnie w Złejwsi Wielkiej. Warto przypomnieć, że jest to projekt unikatowy nie tylko w skali naszego kraju ale i całej Europy i „Astro-baza” powstająca właśnie w naszym powiecie będzie elementem największej na świecie sieci małych obserwatoriów astronomicznych, które będą mogły prowadzić wspólne obserwacje, akcje edukacyjne i pokazy naukowe.

Budynki „Astro-baz” wraz z ich specjalistycznym wyposażeniem powstają dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Obserwatoria będą działać na podobnej zasadzie jak „Orliki”, które powstają przy szkołach i są przez nie użytkowane, lecz po zakończeniu szkolnych zajęć mogą z nich korzystać wszyscy mieszkańcy.

Piątkowy koncert zgromadził wielu mieszkańców wsi i gminy, którzy mogli podziwiać nie tylko występ niezwykłych gości z Gdańska, ale także nowopowstały budynek obserwatorium. Połączenie kosmicznych perspektyw związanych z „Astro-bazami” z niebiańskimi dźwiękami dzwonów sprawiło, że mimo kiepskiej pogody można było pobujać myślami w obłokach :)