joomla templates top joomla templates template joomla

Zwierzęta idą do nieba - niezwykła wystawa prac mieszkanki DPS w Wielkiej Nieszawce - zapraszamy!!!

powiattorunski.pl włącz . Opublikowano w Chełmża powiatowe - Toruń

altPani Genowefa Magiera - 90-letnia mieszkanka Domu Pomocy Społecznej w Wielkiej Nieszawce - od dziecka przejawiała talent plastyczny i zdolności manualne. Niestety - jako jedno z ośmiorga rodzeństwa, w trudnych i biednych międzywojennych czasach nie miała szans na edukację plastyczną i rozwijanie swojego talentu. Ukończyła cztery klasy szkoły podstawowej, lecz jako jedno z najstarszych dzieci w rodzinie szybko musiała włączyć się w ciężką pracę na gospodarstwie. Tylko wieczorami znajdowała chwile, kiedy z przyniesionych z lasu i pola gałązek, gliny, piór, mchu i traw komponowała kolaże i tworzyła figurki zwierząt.

Wrażliwość artystyczna pani Genowefy szła w parze z empatią i wrażliwością na krzywdę innych - ludzi i zwierząt - którym zawsze starała się pomagać. Traumatyczne przeżycia wojenne i utrata bliskich położyły się cieniem na jej dalszym życiu. Wracała wtedy w myślach do najjaśniejszych i najszęśliwszych chwil swojego życia - do dzieciństwa. I ten właśnie "kraj lat dziecinnych" - ciepły, jasny i kolorowy, pełen zwierząt i bajkowych stworzeń - możemy zobaczyć w jej pracach. Dziś niemal każde pomieszczenie Domu zdobią barwne ptaki i egzotyczne zwierzęta wykonane ze skrawków materiału, piórek i muszelek. Na ścianach wiszą sielskie i fantazyjne pejzaże skomponowane przy użyciu farb, flamastrów i kredek ale także kolorowego papieru, włóczki, koralików i ziarenek. Wyobraźnia pani Genowefy wydaje się nieograniczona! A oryginalne obrazy w żywych kolorach sprawiają, że wnętrza DPS tchną domowym ciepłem i optymistyczną energią.

Twórczość pani Genowefy docenili nie tylko jej współmieszkańcy i przyjaciele. W listopadzie odwiedziły ją pracownice Działu Sztuki i Estetyki Ludowej Muzeum Etnograficznego w Toruniu - efektem tej wizyty jest powstająca własnie wystawa, której wernisaż odbędzie się w piątek 22 lipca br. o godz. 14:30 w Spichlerzu Parku Etnograficznego przy ul. Wały Gen Sikorskiego 19. Scenariusz i komisariat nad wystawą objęła pani Aleksandra Jarysz, oprawę plastyczna zaaranżowała pani Barbara Górka, a oprawą dźwiękową zajął się pan Rafał Kołacki. Z prawdziwą przyjemnością zapraszamy Państwa na tę wystawę!